DAGBOK INKA TRAIL 8. - 24. april 2017
MANDAG 24. APRIL
Gjengen er på veg heim att over Atlanterhavet etter ein innhaldsrik tur. Både hovud og minnebrikker er stappfulle av inntrykk som no skal fordøyast... Tito har atter ein gong gjort ein fantastisk jobb og vist våre gjestar rundt i heimlandet sitt som han er så stolt av. Sjå filmsnuttane til Lars lenger nede, og ikkje minst "turpoeten" Johnny som også har oppsummert dagane i jungelen. Takk til alle som har fulgt med på denne dagboka undervegs. Dersom du vil oppleva det samme finn du alle avreisedatoane for 2018 her, og her kan du lesa alle detaljane om turen.
- Jarle
Og sjølvsagt kom det eit nokre nye dikt frå turpoeten vår frå flyplassen i Amsterdam mens dei venta på flyet vidare til Sola:
Da er vi ankommet flyplass i Amsterdam
Disse dagene har vært som en draum
Alt vi har opplevd på 2 ukers tid
Her har mange lagt sin flid
Turen ER en fantastisk reise
Fullt program nesten litt heise
Peru har så utrolig mye å by på
Må stå på for mest mulig å sjå
Tusen takk til Jarle og Tito
Dere har imponert som duo
For de av oss som endret planer
Dere var klar med nye avtaler
Trykt vi kan si til alle som tenker
Turen leveres roen seg senker
Tusen takk for alle opplevelser flotte
Snart er vi hjemme i vår grotte
- Johnny
We Came from The North with plane
Hoping that we not would go insaine
After security the Man was standing
Tito was ready for us very blessing
After a night in Lima town
To Ica the trip went on
Suddenly we were driving sandhill up
Riding it down on a boardcup
Puno were the strawpeople lives
Futher too Cusco on hot tires
Getting ready for the big Inka Trail
Someone put me in a jail
The Trail was a kind of a trip to the top
Power of the body was nearby stop
Guides put the power back agein
So the next day was born in a new sign
Out in Jungel we were travel
The last adventur before the crying farvel
Monkeyes birds and fish we have seen
A beautifull lounge in we all have lived
Lima is our last place on this trip
Now get ready for the sad sip
Thank you Tito for all that you gave
We got happy memories that is easy to save.
On the behave of the Groupe on my own riks
- Johnny
(Foto: Johnny Berentsen)
LØRDAG 22. APRIL
Reveljen klokken 04.00 kom som lovet
Gjorde ingenting for godt hadde vi sovet
Raskt vi frokost benket oss til
Skulle vi se dyr måtte vi være grytidli
Bortetter stien med hodelykt tent
Ned i båten via en skrent
Oppetter elva så marsj 1 time
Så kom vi til innsjøen ikke i svime
Lydløst vi rodde langs bredden
Kanskje Anaconda og Kayman på bedden
Rikt fugleliv i alle fasonger
Vi satt helt trykt på to patonger
Nå er det siesta tid på loungen
Vi har fått servert den beste lunsjen
Snart skal vi ut å apen finne
Håper deres lune ikke er sinne
- Johnny
(Film: Lars Gravbrøt)
Ara papegøyer som spiser gjørme ved Amazonas elva. Dette for å nøytralisere gift ved spising av halvgiftige frukt.
(Foto: Lars Gravbrøt)
(Foto: Johnny Berentsen)
(Foto: Tito)
FREDAG 21. APRIL
Dei er no i Amazonasjungelen og får oppleva det eventyrlege dyrelivet og plantelivet der. Dei bur på ein relativt primitiv lodge langt ute i jungelen, utan verken veg, mobildekning eller straum (kun aggregat slik at kokkane kan laga mat...). Den einaste måten å komma seg dit er med elvebåt. Her skal dei på diverse vandringar og båtturar ut i regnskogen. Dei returnerer til Lima i morgon og dermed begynner ein eventyrleg tur no å nærma seg slutten. Les detaljane om kva dei har gjort dei siste dagane her (i dag er det dag 14).
- Jarle
Her er ein videosnutt eg fekk frå Lars då dei leika seg i den gigantiske sandkassen i Ica-ørkenen...
(Film: Lars Gravbrøt)
ONSDAG 19. APRIL
Fekk tilsendt nokre bilete fråTito i det dei kom inn i dekning att tidlegare i dag. Gjengen kom tidleg i dag fram til Machu Picchu og er no på veg attende til Cusco med tog. Reknar med eg får fleire bilete og oppdatering frå dei siste daganes opplevelsar i morgon når dei har fått kvilt ut etter vandreturen. Det er mange inntrykk som skal synka inn når ein har fått oppleve Inka Trail og Machu Picchu...
- Jarle
(Foto: Tito)
LØRDAG 15. APRIL
I dag har dei vore på sightseeing i Cusco, Inkaenes hovedstad. No nærmar det seg det som er turens høgdepunkt for mange - vandringa langs Inka Trail fram til Machu Picchu. I morgon er dei i gang. Undervegs vil dei ikkje ha mobildekning, så me vil sannsynlegvis ikkje høyra frå dei før på onsdag eller torsdag. Les detaljane om dagsprogrammet frå dag til dag her, i dag er det dag 8.
- Jarle
(Foto: Tito)
TORSDAG 13. APRIL
Karine fant fort tonen med de innfødte på Titicaca Islands (Foto: Lars Gravbrøt)
(Foto: Tito)
ONSDAG 12. APRIL
Endelig har vi kommet oss opp i høyden. Godt med mer normale temperaturer.. Noen begynner kjenne litt til høyden, men det ser ut til å gå stort sett bra så langt. I morgen skal vi ut på selveste Titicaca. Spennende!
- Lars
(Foto: Lars Gravbrøt)
Her kommer et bilde fra middagen i går. Vi spiste på Saqra i Lima. Kjempegod mat sammen med en fin gjeng. idag skal vi opp i høyden til Puno. Vi er mange som er spente på hvordan kroppen vil reagere på å komme på 3800 moh ?
- Karine
(Foto: Karine Jannok)
TYSDAG 11. APRIL
I dag startet dagen med tidlig frokost
Gaflet i oss god mat og helsekost
På plass i bussen klokken sju
Det var ikke rom for å snu
Først gikk turen til båthavna
Her skulle det besiktes en konge Guana
Småøyer med rikt fugl og dyre liv
Ga oss mange flotte bildemotiv
Nå er vi atter i Lima by
I morgen er det ut å fly
Høydeplattået skal nå erobres
Sikkert med følelse som Herodes
- Johnny
(Foto: Johnny Berentsen)
(Foto: Tito)
(Foto: Lars Gravbrøt)
MANDAG 10. APRIL
Nå er nok en dag til sin ende
Middag skal spises rett i lende
Rolig første halvdag på flott hotellanlegg
Så bar det ut på kjøring på sandegg
I heftige klyv og spenstige sprang
Boggiebilenene ble ført med kyndig hand
Så ble det brettkjøring ned bratteste bakke
Ingen tvil ingen farten ville sakke
Solnedgang den var så rød
Fylte alle med kjempeglød
Månen på bilder ble fanget
Så i mørket ble vi hjemover langet
Tusen takk for flott opplevelse i Ica.
- Johnny
(Foto: Tito)
SØNDAG 9. APRIL
Da er første natten over
Morgen veldig bra lover
Frokost serveres veldig flott
Klar for å se alle byggeslott
- Johnny
(Foto: Johnny Berentsen)
(Foto: Augusto "Tito" Zavala)
LØRDAG 8. APRIL
Klar for avgang Sola (Foto: Johnny Berentsen)
KLAR FOR DET STORE EVENTYRET!
Aase-Brith, Anne-Marie, Kari, Bent, Nina, Audun, Helen, Johnny, Bente, Torstein, Elin, Steinar, Inger, Terje, Margaret, Bjørn, Ewa Karine og Lars Olav er no klare for avreise til Peru for å realisera det store Sør-Amerika-eventyret. Min gode venn og samarbeidspartner Augusto Zavala (Tito) skal leda gjengen gjennom nokon av Sør-Amerikas største attraksjonar.
Ingen av dei andre turane eg arrangerer er meir variert enn denne - både når det gjeld kultur og natur. Peru er kontrastanes land. Dei skal blant anna gå Inka Trail, utforska Machu Picchu, besøka dei flytande øyane på Titicaca-sjøen, på oppdagingsferd i jungelen, oppleva Nazca-ørkenen og dra på båttur rundt Ballestas-øyane.
Lørdag 8. april setter dei seg på flyet i retning Lima. På denne sida legg me ut bilete og oppdateringar etter kvart som turen skrider fram.
Les alt om dagsprogrammet og andre detaljar om turen her
Legg gjerne igjen ei helsing til deltakarane i gjesteboka
(Bilete frå tidlegare turar. Foto: Anna-Marie Haugen og Jarle Trå)